پیشخوان » شهرستان لنگرود » لنگرود
کد خبر : 12780
پنجشنبه - ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷

یادداشت به مناسبت روز پرستار

لنگرود نیوز – روز پرستار است ، روزی که در آن اگر به پرستاری برخورد کنید حتما با خودتان فکر خواهید کرد که به تناسب مناسبت امروز با یک چهره شاد و بشاش روبرو خواهید شد ، چهره ای که امروز عالم و آدم در گرامیداشت نام و اهمیت حرفه اش از یکدیگر پیشی گرفته اند.


اما در کمال تاسف و در واقع مساله کاملا برعکس است ، بسیاری از پرستاران در طول سال ها تمام تلاش و همتشان را معطوف به این امر می کنند که رضایت بیمار و همراهان را جلب نمایند ، اما حجم بی مسئولیتی ها و سیستم معیوب بهداشت و درمان عملا سبب شده نه تنها فداکاری پرستاران نمودی عینی و رسانه ای نداشته باشد بلکه حتی این قشر مظلوم را تبدیل به صف اول و سیبل هدف در مقابل خشونتها ، بی حرمتی ها و قدرنشناسی ها نموده است .

از سویی دیگر علیرغم اینکه پرستاری رشته ای کاملا حرفه ای و جزء مشاغل سخت و زیان آور است اما عملا درآمد بسیار پایینی را در مقابل فشار کاری بسیار بالا همراه با شیفت های سنگین و شب کاری های مداوم دریافت می کند ، در آمدی که هیچ تناسبی با دریافتی دیگر اجزا و گروه های درمانی ندارد .

در حال حاضر متوسط درآمد یک پرستاری چیزی بین ۲.۵ تا ۳.۲ میلیون است و علیرغم تحمل ساعات اضافه کاری بالا مبلغ بسیار ناچیزی برای هر ساعت دریافت می کند که همین مبلغ نیز با تاخیر یک ساله و بیشتر پرداخت می شود ، پرداختی که از نظر ریالی و با توجه به نرخ تورم کنونی دردی از پرستاران دوا نمی کند ، در کارانه نیز مبالغ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است !
این یعنی اختلاف ده برابری دستمزد پرستار و سایر کادر درمان … در همین زمینه جای بسی تامل است که اجرای طرح تحول سلامت ، به نوبه خود سبب افزایش این اختلاف بنوعی طبقاتی شد .

یکی دیگر از مشکلات پرستاران عدم اجرای قوانین است ، بعنوان نمونه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از ۱۲ سال از تصویب آن همچنان به بهانه های واهی از جمله کمبود بودجه اجرا نمی گردد ، این در حالیست که تقریبا تعرفه تمامی عملکرد یک پرستار در مراکز درمانی از جمله سونداژ ، بخیه ، پانسمان و … به نام پزشکان ثبت می شود ! تعرفه ای که اگر به نام انجام دهنده آن یعنی پرستار ثبت گردد طبیعتا هزینه های درمانی بیماران را نیز کاهش خواهد داد ، بدون تردید اجرای قانون تعرفه گذاری سبب توزیع عادلانه درآمدها بین گروه های درمانی و پرستاران می گردد .

عدم امنیت شغلی ، قراردادهای کوتاه مدت ، شیفت های پرحجم ، عدم اجرای قانون مرخصی دو ماه در سال ، کمبود نیروی پرستاری و عدم تناسب نیرو به ازای هر تخت ، نظام پرداخت غیر شفاف موسوم به قاصدک ، شیفتهای طولانی مدت عصر و شب ، مشکلات جسمانی و روحی شدید ، مطالبات چندین ساله ، نداشتن بیمه تکمیلی رایگان ، حقوق بازنشستگی بسیار پایین و ده ها مورد دیگر از مواردی ست که پرستاران و پرستاری را در شرایط امروز به یکی از سخت ترین مشاغل ممکن تبدیل نموده است . پرستارانی که همیشه در تمامی بحران ها در صف اول بوده اند ، جانشان را در راه عشق به حرفه و بیمار در طبق اخلاص گذاشته اند ، اما خود در بدترین شرایط ممکن زندگی می کنند.

/محمد حسین پور