رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
  • الأحد ۲۳ جماد أول ۱۴۴۱
  • 2020 Sunday 19 January

لنگرود نیوز – روز پرستار است ، روزی که در آن اگر به پرستاری برخورد کنید حتما با خودتان فکر خواهید کرد که به تناسب مناسبت امروز با یک چهره شاد و بشاش روبرو خواهید شد ، چهره ای که امروز عالم و آدم در گرامیداشت نام و اهمیت حرفه اش از یکدیگر پیشی گرفته […]

لنگرود نیوز – روز پرستار است ، روزی که در آن اگر به پرستاری برخورد کنید حتما با خودتان فکر خواهید کرد که به تناسب مناسبت امروز با یک چهره شاد و بشاش روبرو خواهید شد ، چهره ای که امروز عالم و آدم در گرامیداشت نام و اهمیت حرفه اش از یکدیگر پیشی گرفته اند.


اما در کمال تاسف و در واقع مساله کاملا برعکس است ، بسیاری از پرستاران در طول سال ها تمام تلاش و همتشان را معطوف به این امر می کنند که رضایت بیمار و همراهان را جلب نمایند ، اما حجم بی مسئولیتی ها و سیستم معیوب بهداشت و درمان عملا سبب شده نه تنها فداکاری پرستاران نمودی عینی و رسانه ای نداشته باشد بلکه حتی این قشر مظلوم را تبدیل به صف اول و سیبل هدف در مقابل خشونتها ، بی حرمتی ها و قدرنشناسی ها نموده است .

از سویی دیگر علیرغم اینکه پرستاری رشته ای کاملا حرفه ای و جزء مشاغل سخت و زیان آور است اما عملا درآمد بسیار پایینی را در مقابل فشار کاری بسیار بالا همراه با شیفت های سنگین و شب کاری های مداوم دریافت می کند ، در آمدی که هیچ تناسبی با دریافتی دیگر اجزا و گروه های درمانی ندارد .

در حال حاضر متوسط درآمد یک پرستاری چیزی بین ۲.۵ تا ۳.۲ میلیون است و علیرغم تحمل ساعات اضافه کاری بالا مبلغ بسیار ناچیزی برای هر ساعت دریافت می کند که همین مبلغ نیز با تاخیر یک ساله و بیشتر پرداخت می شود ، پرداختی که از نظر ریالی و با توجه به نرخ تورم کنونی دردی از پرستاران دوا نمی کند ، در کارانه نیز مبالغ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است !
این یعنی اختلاف ده برابری دستمزد پرستار و سایر کادر درمان … در همین زمینه جای بسی تامل است که اجرای طرح تحول سلامت ، به نوبه خود سبب افزایش این اختلاف بنوعی طبقاتی شد .

یکی دیگر از مشکلات پرستاران عدم اجرای قوانین است ، بعنوان نمونه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از ۱۲ سال از تصویب آن همچنان به بهانه های واهی از جمله کمبود بودجه اجرا نمی گردد ، این در حالیست که تقریبا تعرفه تمامی عملکرد یک پرستار در مراکز درمانی از جمله سونداژ ، بخیه ، پانسمان و … به نام پزشکان ثبت می شود ! تعرفه ای که اگر به نام انجام دهنده آن یعنی پرستار ثبت گردد طبیعتا هزینه های درمانی بیماران را نیز کاهش خواهد داد ، بدون تردید اجرای قانون تعرفه گذاری سبب توزیع عادلانه درآمدها بین گروه های درمانی و پرستاران می گردد .

عدم امنیت شغلی ، قراردادهای کوتاه مدت ، شیفت های پرحجم ، عدم اجرای قانون مرخصی دو ماه در سال ، کمبود نیروی پرستاری و عدم تناسب نیرو به ازای هر تخت ، نظام پرداخت غیر شفاف موسوم به قاصدک ، شیفتهای طولانی مدت عصر و شب ، مشکلات جسمانی و روحی شدید ، مطالبات چندین ساله ، نداشتن بیمه تکمیلی رایگان ، حقوق بازنشستگی بسیار پایین و ده ها مورد دیگر از مواردی ست که پرستاران و پرستاری را در شرایط امروز به یکی از سخت ترین مشاغل ممکن تبدیل نموده است . پرستارانی که همیشه در تمامی بحران ها در صف اول بوده اند ، جانشان را در راه عشق به حرفه و بیمار در طبق اخلاص گذاشته اند ، اما خود در بدترین شرایط ممکن زندگی می کنند.

/محمد حسین پور

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
تحقق
یافته
پروژه کنارگذر لنگرود
707
روز گذشته
افتتاح بیمارستان جدید لنگرود
670
روز گذشته
سورتمه لنگرود
تحقق
یافته
وعده وام ۱۰ میلیونی خرید لوازم خانگی