یاسر جبرائیلی کارشناس مسایل سیاسی و اقتصادی در مورد ویژگی‌های مجلس یازدهم به الف، گفت: متاسفانه در این چند دوره اخیر در مجلس شورای اسلامی، ریل‌گذاری درست انجام نشده و نقد کلان‌تر این است که مبداء قوانین مجلس نیست، به این معنی که مجلس به گذرگاهی تبدیل شده است که دولت لایحه‌ای را به آنجا می‌آورد و در مجلس تصویب می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد طرح‌ها در مجلس کنونی تصویب نمی‌شود، می‌گوید: طرح‌هایی که به مجلس آورده می‌شود، حدود ۷۰ درصد آنها تصویب نمی‌شوند و عمدتا لوایح هستند که تصویب می‌شوند. تبدیل شدن مجلس به گذرگاهی که فقط کار تشریفاتی برای آنچه که دولت تصمیم گرفته است، انجام دهد، موجب شده است تا مجلس را از راس امور پایین بیاورد که البته در این امر خود مجلسی‌ها مقصر هستند، بدین معنی که شما وقتی طرحی را بررسی می‌کنید، به این نتیجه می‌رسید که قانون نیست بلکه بیشتر شعار است و به مشکل برمی‌خورد.

این کارشناس مسایل سیاسی و اقتصادی در مورد بازگشت مجلس به نقش و جایگاه اصلی خود،  گفت: مجلس باید از جایگاه تشریفاتی خود بیرون آمده و به جایگاه اصلی خود بازگردد و این کار در ابتدا با تدوین برنامه توسعه پنج ساله امکان‌پذیر خواهد بود و توصیه اصلی به نمایندگان جدید که قرار است وارد مجلس شوند این است که به طور جدی در تدوین برنامه هفتم توسعه مشارکت کرده و منتظر نماند که فلان برنامه از سوی  دولت تدوین شود و سپس به مجلس بیاید و نمایندگان کار جدی بر روی آن انجام ندهندمانند اتفاقی که بر روی بودجه در حال حاضر می‌‌افتد. علت این کار این است که در ابتدا مشارکت وجود نداشته و با یک نگاه دیگری در مجلس کار انجام می‌شود و نتیجه آن چیزی می‌شود که شاهد آن هستیم.

جبرائیلی با بیان اینکه چه اولویت‌هایی باید در دستور کار نمایندگان مجلس یازدهم باشد، گفت:‌ کشور دچار مشکلات مشخصی بوده که راه‌حل های مشخص و تجربه شده‌ای هم برای این مشکلات وجود دارد که در دوره‌های قبلی هم مطرح شدند اما به انجام نرسیدند. همانند؛ مالیات بر خانه‌های خالی، موضوع شفافیت، کنار گذاشتن دلار از مبادلات، که راه‌حل‌های مشخصی هم دارند که باید پیگیری شوند، اولویت بعدی باید حذف موانع قانونی در مسیر حرکت باید باشد چراکه ریل‌گذاری که مجلس باید انجام می‌داد برای حرکت دستگاه‌های اجرایی، با موانع و مشکلات زیادی روبرو است که باید حل شود که یکی از مهم‌ترین مشکلات تعدد و به روز نبودن قوانین است لذا خواهشی که از نمایندگان جدید مجلس داریم این است که بررسی جامعی از نظام قوانین کشور انجام دهند و آن را اصلاح نمایند تا این مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه مردم مطالبات زیادی از مجلس یازدهم دارند، تصریح کرد: مردم انتظار دارند کسانی که انتخاب می‌کنند تا از جانب آنها تصمیم‌گیری کنند بسیار شفاف بوده و وظیفه نمایندگی خود را انجام دهند.

جبرائیلی در مورد وضعیت فعلی مجلس شورای اسلامی گفت: رهبر انقلاب اسلامی بحثی به نام تقوای جمعی دارند، به طور مثال در دهه ۶۰ جریانی وجود داشت که بین آنها افراد خوبی هم وجود داشت اما چون تقوای جمعی را رعایت نکنند، غربی شدند. افراد بسیار خوبی را هم در مجلس فعلی داریم اما به دلیل اینکه از این تقوا به دور ماندند به انحراف رفتند. نمره مجلس فعلی زیر ۱۰ است چراکه مردم از این مجلس راضی نبودند و کارهای بسیار سبکی در این مجلس انجام شد؛ به طور مثال، عکس یادگاری با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بسیار فضاحت بار بود، برخی اوقات مجلسی‌ها با اقدامات خود تصویری از مجلس به جای می‌گذارند که بسیار ماندگار است.

این کارشناس مسایل سیاسی افزود: شان نمایندگی مجلس باید رعایت شود، متاسفانه در این دوره ۴ سال از عمر مجلس گذشته است اما هنوز برخی از نماینده‌ها همدیگر را نمی‌شناسند، متاسفانه ما از ناحیه هزینه کور برای انتخابات آسیب خورده‌ایم و همانطور که رهبر انقلاب فرمودند منابع مالی انتخابات باید محدود و شفاف شود. متاسفانه افرادی وجود دارند که از برخی نماینده‌ها حمایت کرده و هزینه‌های آنچنانی هم برای تبلیغاتشان پرداخت می‌کنند که این نماینده‌ها دیگر نماینده مردم نیستند بلکه زیر دین این افرادی میروند .

جبرائیلی با بیان اینکه مجلس نباید تبدیل به کنگره آمریکا شود، گفت: مجلس ما نباید همانند کنگره آمریکا شود تا لابی‌گری رسمیت پیدا کند، ما در حال انکار این موضوع هستیم اما لابی‌گری در مجلس ما هم در حال شکل گیری است، افراد داری نفوذ، صاحب ثروت و قدرت به رایزنی پرداخته و آنچه که می‌خواهند را به دست می آوردند که این به دور از اصل نظام است.

وی تاکید کرد: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز متاسفانه قوام و شکل نگرفت و به وظیفه خودش عمل نکرد اما وجه ممیزه نظام جمهوری اسلامی با نظام های دیگر، این است که قوای سه گانه ذیل اصل ولایت فقیه در حال فعالیت هستند. نمایندگان باید بدانند که مشروعیت آنها در چارچوب این سیاست هاست و با این عملکردها مشروعیت خود را زیر سوال می برند. تمام کارهای آنها باید در چارچوب اصل ولایت فقیه و قانون اساسی باشد و بر اساس قواعد کلی نظام تصمیم‌گیری کنند.