رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 0 خبر
  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
  • السبت ۲۷ جماد ثاني ۱۴۴۱
  • 2020 Saturday 22 February

به گزارش جامعه خبری تحلیلی لنگرود،مراسم بزرگداشت هجدهمین سالگرد عروج شهادت گونه مهندس حاج حسن دهگان نماینده مردم شریف و شهیدپرور شهرستان لنگرود در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی و معاون وقت وزیر راه و ترابری برگزار می شود زمان : پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱ صبح مکان : مسجد جامع شهرستان لنگرود سخنران […]

به گزارش جامعه خبری تحلیلی لنگرود،مراسم بزرگداشت هجدهمین سالگرد عروج شهادت گونه مهندس حاج حسن دهگان نماینده مردم شریف و شهیدپرور شهرستان لنگرود در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی و معاون وقت وزیر راه و ترابری برگزار می شود

زمان : پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱ صبح

مکان : مسجد جامع شهرستان لنگرود

سخنران : حجت الاسلام و المسلمین سید جواد سلیمانی امام جمعه لنگرود

مروری بر زندگینامه مهندس شهید حاج حسن دهگان + آخرین نطق در مجلس

معرفی شهید :

مهندس دهگان در ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۳۷ در یک خانواده کشاورز در روستای گلسفید از توابع شهرستان لنگرود دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۳۴۴ جهت تحصیل درس طلبگی به مدت ۲ سال در حوزه علمیه آستانه اشرفیه و سپس برای تحصیلات تکمیلی عازم قم شدودر سال ۱۳۵۰ ملبس به لباس روحانیت گردید. ایشان از جمله کسانی بود که در کنار تحصیل دروس حوزوی و موفقیت در امتحانات سخت آن و کسب رتبه اول و دوم ، موفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی شد. او در دوره طلبگی همراه با دیگر برادران در صحنه مبارزات طلاب علیه رژیم ستم شاهی بین سالهای ۵۰تا ۵۳ در تهران و قم حضور داشت. وبه پخش کتب سیاسی در شهر و روستای محل تولد خود نیز، فعالیت چشمگیری داشت.

تحصیلات :

مهندس دهگان با توجه به موفقیت در امتحانات زبان انگلیسی اعزام دانشجو به خارج ، در آبان ۱۳۵۴ عازم کشور فلیپین شد. و در طی ۴ سال تحصیل مستمر با کسب درجات عالی موفق به اخذ لیسانس مهندسی در رشته راه و ساختمان گردید. او در جو خفقان ایجاد شده توسط سفارت خانه های رژیم ستم شاهی بین دانشجویان خارج از کشور در سال ۱۳۵۴ بهمراه چند تن از دوستانش ، انجمن اسلامی دانشجویان فیلیپین را بنیانگذاری نمود. ایشان ضمن داشتن مسئولیت اجرایی انجمن اسلامی و برنامه ریزی و ترتیب دادن تظاهرات دانشجویی و نوشتن مقالات ، نقش موثری در جلوگیری از انحرافات اخلاقی و همچنین ارتباط با گروههای مبارز مسلمان در جنوب فیلیپین داشت. در خرداد ماه سال ۵۹ بمنظور ایفای وظیفه به کشور مراجعت نمود و با توجه به تعهد و تخصص در دفتر فنی استانداری اراک و واحد فنی شهرداری قم مشغول شد. پس از آشنایی مسئولین از سوابق سیاسی و علمی او در بهمن ماه ۵۹ طی حکمی از سوی وزیر وقت کشور و در زمان استانداری برادر شهید مهندس علی انصاری به سمت فرماندار انزلی منصوب گردید. با توجه به لیاقت و شایستگی در فروردین ۶۲ طی حکمی از سوی وزیر وقت کشور به سمت معاون عمرانی استانداری گیلان منصوب شد و تا پایان شهریور ۶۳ در این سمت باقی ماند. در فروردین سال ۶۳ به پیشنهاد وزیر کشاورزی و با حکم صادره از سوی وزرای کشاورزی ، اقتصادی و دارایی و برنامه و بودجه به سمت مدیر عامل شرکت سهامی شیلات ایران منصوب گردید. سپس با حکم صادره از سوی وزیر وقت کشور به سمت معاون برنامه یزی وهماهنگی امور اجرایی استانداری گیلان منصوب شد. و مدت دو سال در این سمت مشغول به فعالیت بود. مهندس دهگان از ابتدای سال ۶۷ بعنوان مشاور وزیر راه و ترابری مشغول خدمتگزاری شد وبا توجه به تجارب ، درایت و تخصص ایشان پس از مدت کوتاهی بعنوان معاون راهداری و هماهنگی امور استانهای وزارت راه و ترابری منصوب گردید. وی با توجه به تعهد و اخلاصی که داشت از سوی اعضای انجمن های اسلامی وزارت راه و ترابری و سازمانهای تابعه به عضویت شورای مرکزی انجمن اسلامی وزارت راه و ترابری انتخاب گردید.

فعالیت در وزارت :

مهندس دهگان از ابتدای سال۷۱ با حکم صادره از سوی وزرای عضو مجمع عمومی سازمان توسعه راههای ایران به عضویت هیئت مدیره این سازمان انتخاب و به عنوان قایم مقام مدیرعامل ، نایب رییس هیئت مدیره و معاون فنی و اجرایی سازمان مذکور خدمات گسترده ای را در امر اجرای پروژه های راهسازی ، فرودگاه و راه آهن در سطح کشور به انجام رسانید. ایشان دردوره پنجم نمایندگی مجلس شورای اسلامی ، بعنوان یکی از خادمین نظام در کسوت نماینده مردم شریف شهرستان لنگرود حضور فعالی داشتند که پس ازگذشت سالها از آن زمان ، هنوز فعالیت و تلاشهای آن فقید در یا د و خاطره ها باقی مانده است . مهندس دهگان در هر جایگاه و مسئولیتی کفایت خویش را چنانکه شایسته یک مسئول مسلمان و دلسوز است را نمودار ساخت. سرانجام درحوالی ساعت هشت صبح روزپنج شنبه ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۸۰، مهندس دهگان معاون وزیر راه و ترابری درسانحه سقوط هواپیمای یاک ۴۰ بهمرا وزیرراه وقت ، شهید دکتردادمان درجنگلهای استان گلستان حین ماموریت کاری به شهادت رسید.

فرازهایی از آخرین نطق قبل از دستور

مهندس دهگان نماینده مردم فهیم شهرستان لنگرود در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی

چهارشنبه مورخ ۷۹/۲/۲۸

…اکنون که در واپسین روزهای خدمتگزاری در سنگر مجلس شورای اسلامی هستیم ، جا دارد از مردم شریف و فهیم شهرستان لنگرود بدلیل حمایتشان در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی و انتخابات دوره ششم تشکر نمایم و چنانچه در انجام وظیفه قصوری بوده است از همه آنان حلالیت می طلبم و برای نمایندگان دوره ششم آرزوی موفقیت و خدمتگزاری بیشتر را دارم.

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مفتخر به حمایت و پشتیبانی مردم در عرصه های مختلف بوده و هست مردمی که در کوران حوادث و مواجهه با توطئه دشمنان دفاع از کیان جمهوری اسلامی را در سرلوحه کار خود قرار دادند و وظیفه اسلامی خود را بنحو احسن به انجام رساندند. این واقعیت را نمی شود کتمان کرد که خیل عظیمی از مردم برای گذران زندگی با مشکلات طاقت فرسا یی روبرو هستند اما حضور توده آنان حجت را برمسئولین تمام نموده است و ایجاب می کند که رفع مشکلات و تامین امنیت و رفاه عمومی مردم در کانون توجه مسئولین نظام قرار گیرد.از مسئولین دستگاههای مختلف اجرایی کشور و استان بدلیل همکاریهایشان با اینجانب در اجرای پروژه های مختلف در سطح شهرستان متشکرم و از آنان استدعا دارم که در تکمیل پروژه های اساسی و زیربنایی شهرستان اقدام سریع و جدی به عمل آورند.

113

مروری بر گفتار معاون اجتماعی فرمانداری لنگرود در سال ۹۵:

شهید دهگان به خوشنامی و ماندگاری مشهور است/دهگان بر عهد خود وفادار بود

محمدرضا محمدی با اشاره به خوش قولی شهید دهگان اشاره کرد و افزود : شهید دهگان مقید به انجام ، وعده وعید ها بود و اگر قولی می داد بر عهد خود وفادار بود.

به گزارش لنگرخبر، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری لنگرود در جلسه بزرگداشت سال ۹۵ شهید حسن دهگان(نماینده اسبق مردم لنگرود و معاون وزیر راه و ترابری) اشاره کرده بود: شهید دهگان از جمله شخصیت هایی است که در راستای خدمت گزاری به نظام و خدمت به مردم برای کشور بسیار تلاش کرد.

 وی با اشاره به اینکه شهید دهگان در یک خانواده کشاورز در روستای گلسفید از توابع شهرستان لنگرود به دنیا آمد، تصریح کرد: شهید دهگان در راه تلاش و خدمت رسانی به مردم به شهادت رسید و ما امروز با حضور گسترده در مراسم بزرگداشت شهدا باید نشان دهیم که جامعه تلاش های این عزیزان را فراموش نکرده است.

محمدرضا محمدی با اشاره به خوش قولی شهید دهگان اشاره کرد و افزود : شهید دهگان مقید به انجام ، وعده وعید ها بود و اگر قولی می داد بر عهد خود وفادار بود. وی با بیان اینکه شهید دهگان در بین مردم به خوشنامی و ماندگاری مشهور است.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمارعنوان وعده
تحقق
یافته
پروژه کنارگذر لنگرود
741
روز گذشته
افتتاح بیمارستان جدید لنگرود
704
روز گذشته
سورتمه لنگرود
تحقق
یافته
وعده وام ۱۰ میلیونی خرید لوازم خانگی