رفتن به بالا
  • تعداد اخبار امروز : 11 خبر
  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۴ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Tuesday 22 September

به گزارش لنگرودنیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آقای سید محمدرضا عباسی کومله رشته مهندسی پزشکی بیومکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و مجری طرح «مدلسازی تثبیت شکستگی پروگزیمال بازو توسط پیچ و پلیت در عمل‌های جراحی» گفت: روش کار ما در این طرح از طریق مدل سازی نرم افزاری با استفاده از داده‌های […]

به گزارش لنگرودنیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آقای سید محمدرضا عباسی کومله رشته مهندسی پزشکی بیومکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و مجری طرح «مدلسازی تثبیت شکستگی پروگزیمال بازو توسط پیچ و پلیت در عمل‌های جراحی» گفت: روش کار ما در این طرح از طریق مدل سازی نرم افزاری با استفاده از داده‌های پزشکی بود.
آقای عباسی با اشاره به روند کار در این طرح گفت: در ابتدای کار روی پیچ و پلیت چند حالت را بررسی و تکنیک‌های جراحی را روی آن پیاده سازی کردیم که بدانیم از لحاظ مکانیکی تثبیت شکستگی استخوان بازو توسط پیچ و پلیت با چه شرایط و ویژگی‌هایی دارای استحکام بیشتری است.
وی با بیان اینکه مدلسازی کمک می‌کند که جراحی با اطمینان و دقت بالاتری انجام شود، افزود: اکنون بدون مدل سازی تمام جراحی‌ها از جمله بازو انجام می‌شود و تمام آن‌ها بر اساس تجربه و احتمالات پزشک صورت می‌گیرد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه شکستگی در استخوان به صورت استاندارد نیست و می‌تواند شکل و زوایای مختلفی داشته باشد، بیان کرد: با مدل‌سازی شرایط جراحی مختلف، پایگاه داده‌هایی بوجود می‌آید که پزشک بر اساس آن می‌تواند تثبیت شکستگی را با استفاده از نکات حاصل شده از مدلسازی‌های صورت گرفته بر روی شکستگی‌های مشابه، انجام دهد.
این محقق گفت: به صورت کلی شکستگی را در این مدل سازی برای بازو طراحی کرده ایم که پزشک می‌تواند از دیتا‌های این مدل سازی بهره ببرند.
وی افزود: پزشک وقتی شکستگی را تثبیت می‌کند انتخاب نوع پلیت و تعداد پیچ‌ها مهم‌ترین موضوع است که پزشکان بر اساس سی تی اسکن بیمار و تجربه پیچ و پلیت‌ها را انتخاب می‌کنند.
وی با اشاره به عواملی که با مدل سازی تحلیل می‌شوند و کار پزشک را آسان‌تر می‌کند، ادامه داد: تعداد پیچ، مکان پلیت، نوع پلیت و شرایط استخوان بیمار از جمله مواردی هستند که با این مدل سازی مورد بررسی قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه مدل سازی را با استفاده از سی تی اسکن فرد سالم شبیه سازی می‌کنیم، گفت: سپس با نرم افزار مدل سه بعدی بدست می‌آوریم و با اعمال شرایط مشابه در بدن بر روی آن، تثبیت شکستگی با شرایط مختلف، تحلیل می‌شود.
گفتنی است، این طرح با راهنمایی آقای دکتر سید عطاالله هاشمی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته است.

اخبار مرتبط